
Zondag 29 juni om 18:00 uur besteden de Vrije Radicalen aandacht aan de muziekcassette.
De muziekcassette: Uitgevonden in de zestiger jaren van de vorige eeuw door Lou Otten. En eind jaren ’70 en begin jaren ’80 het begin van een bruisende DIY-cassettecultuur, waarin muzikanten zélf hun muziek opnamen en verspreidden.
In Nederland stond het VPRO-radioprogramma “De Radiola Improvisatie Salon” van Willem de Ridder aan de start van deze beweging. Van 1978 tot 1984 nodigde hij luisteraars uit hun eigen muziek op een cassette op te nemen.
In de uitzending van de Vrije Radicalen op zondag 29 juni aandacht voor de door Dead Mind Records onlangs uitgegeven LP: Willem de Ridder & the Radio Art Foundation present “Radiola”. Maar ook aandacht voor hedendaagse muziekcassette uitgaven. Want de muziekcassette leeft! En anno 2025 zien we dus een hernieuwde interesse in deze geluidsdrager
En wat heeft er voor gezorgd dat die muziekcassette nog na zoveel jaren als geluidsdrager wordt gebruikt. Dat heeft te maken met het pocketformaat en de duurzaamheid. De tape stop je makkelijk in je broekzak, de behuizing geeft het bandje een goede bescherming en laden we een cassette in een cassettedeck, dan blijkt de kwaliteit zeer acceptabel. Oude bandjes blijven fris klinken en de nieuwe generatie cassettes hebben een sterk verbeterde signaal/ruisverhouding.
Maar het meest bijzondere aan die muziekcassette is, dat het een generatie muzikanten de kans heeft gegeven hun muziek, zonder tussenkomst van de machtige muziekindustrie, te verspreiden. De zelftapers van eind jaren ’70 en begin jaren ’80 waren de eerste DIY-producers waar Nederland tegenwoordig zo om bekend is.
En nu, ruim veertig jaar later, bundelen het Allard Pierson Museum, Concertzender, Diggin’ Demos en Muziekweb hun krachten om dit unieke erfgoed opnieuw onder de aandacht te brengen. Met steun van Podiumkunst.net zullen zo’n 500 hoogtepunten uit de Nederlandse cassettecultuur toegankelijk worden gemaakt, onder andere via het platform van Muziekweb. De Concertzender produceert een serie programma’s over de cassettecultuur, en er komen clubavonden door Nederland rond dit thema. Daarnaast zijn we op zoek naar verloren Radiola-uitzendingen en worden verhalen van cassettepioniers vastgelegd.
Dit alles zal in 2026 worden gepresenteerd. En dus ook in het programma Re:light op de Concertzender. Elke tweede donderdag van de maand, zal de knop op Rewind worden gezet. En gaan we in een serie van 12 radio uitzendingen in de vroege Nederlandse muziekcassette cultuur duiken.
Wil je meer weten over dit cultureel erfgoed project?
Podiumkunst.net: https://www.podiumkunst.net/projecten/opkomst-van-de-nederlandse-cassettecultuur/
Radiola Improvisatie Salon: https://linktr.ee/cassettecultuur
Het maandelijkse programma Re:light laat zijn licht schijnen op bijzondere en opvallende media uitingen. Zoals muziekproducties, die ook op andere radiostations te horen zijn geweest, grensoverschrijdende audiovisuele projecten, museale klankinstallaties, ontsloten cultureel erfgoed en/of audio-documentaires over conceptuele geluidskunst.
Zo is er een eerste uitzending terug te luisteren over de meer eigentijdse cassette cultuur in Re:light van donderdag 11 januari 2024: https://www.concertzender.nl/programma/relight_748465/
En klik hier door naar de uitzending van de Vrije Radicalen op 29 juni om 18:00 uur.