Finale Vioolconcours Jordens en van Wely
6 februari 2016, Hertz, TivoliVredenburg, Utrecht
Genre: Viool
Componisten/uitvoerenden: Antonio Vivaldi | Ernest Bloch | Fritz Kreisler | Georg Philipp Telemann | Johannes Brahms | Joseph Haydn | Pjotr Iljitsj Tsjaikovski | Wolfgang Amadeus Mozart
Opnametechniek: Wijnand de Groot
Wat ben je waard op het meestbespeelde orkestinstrument van allemaal?
Muziekconcoursen blijven toch een wonderlijk fenomeen. Terwijl wereldwijd duizenden jongeren een niveau bereiken dat ‘goed genoeg’ is, willen wij in competitieverband blijven uitmaken wie er echt bovenuit steekt. Helemaal eigenaardig is dat wanneer de viool in het spel komt. In het orkest is immers plaats voor tientallen violen, waarom zouden we bij wedstrijd moeten bepalen wie de beste is?
Aan de andere kant: we kunnen niet allemaal solo spelen, terwijl iedereen dat eigenlijk wel wil. En áls je dat wilt, moet je er ook tegen kunnen dat je in het middelpunt van de belangstelling staat. Ook dat kun je op zo’n concours oefenen.
In dit concours komen zes jonge violisten – allemaal meisjes overigens – aan bod om hun vioolkunsten te vertonen. Drie treden op met een orkest en mogen een deel van Haydn vioolconcert spelen. Drie anderen spelen helemaal alleen of met een piano samen – waarbij de keuze opvallend vaak valt op arrangementen van werk voor (viool en) orkest. Van te voren spelen ze nog even allemaal samen, in een curieuze compositie van Fritz Kreisler.