November Music 2005 – Blimey! & le Clercq
19 november 2005, Verkadefabriek 's-Hertogenbosch
Popveteranen aan de rand van alles.
November Music staat in de eerste plaats te boek als een festival voor Nieuwe Muziek. Dat wil zeggen: gecomponeerde muziek die ondanks haar soms formidabele vernieuwingsdrang in de traditie van de klassieke muziek staat. De componisten voelen zich erfgenaam van de grote vernieuwers van weleer en hopen ooit samen met hen in een leerboek te komen.
Daarnaast is er echter steeds meer plaats voor pop. Pop van het experimentele, alternatieve, schurende soort, dat wel natuurlijk. Maar toch: muziek met een heel andere benadering dan we vanuit de Nieuwe Muziek gewend zijn. Hier is het de beurt aan Blimey!, de artiestennaam van Martien van Bergen. De man is afkomstig uit het rockcircuit en werkte onder meer samen met Chantal Acda, Niels Duffhues (van sprookjesmetalband The Gathering) en hier dus met Jasper le Clercq, violist van het improvisatie-strijkkwartet Zapp.
De heren (en een zangeres die op het biljet ontbreekt) bieden een programma als een popplaat: dertien nummer van vaak nog geen drie minuten. De artistieke bedoelingen zijn niettemin onmiddellijk duidelijk. Lekker rammen op de gitaar of surfen op een fijne beat is er niet bij. In plaats daarvan wordt er met van alles geklopt en gerammeld. Hamers, kettingen en fietsbellen geven de maat aan. Al met al heeft deze muziek meer dan genoeg handen en voeten, maar biedt ze ook genoeg vervreemding om de avontuurlijke luisteraar scherp te houden.