Search for:
spinner

El Canto de la Sibila

di 23 dec 2025

Op donderdag 25 december, Eerste Kerstdag, besteedt het programma On Cloud Nine aandacht aan “El canto de la Sibila” dat het Laatste Oordeel en de komst van de Verlosser beschrijft. Het lied “Juicio fuerte será dado” is hierop gebaseerd, en is te horen in een uitvoering van het Nederlandse ensemble Música Temprana.

El canto de la Sibila” heeft als bron het gedicht dat zou zijn overgeleverd van de Grieks-Romeinse profetes Sibylle. Haar afbeelding kun je in de Sixtijnse Kapel te Rome bekijken. Het lied wordt nog steeds traditioneel aan de vooravond van Kerstmis uitgevoerd.
Omdat een vrouw niet mocht zingen in de kerk, werd het lied gezongen door een jongen die gekleed ging in een liturgisch gewaad en tijdens de hele zang een dreigend zwaard omhooghield (zie foto).
De Latijnse tekst werd meestal in de landstaal vertaald. Zo bestaan er Spaanse, Catalaanse en Sardijnse versies van het lied.

Ga luisteren naar dit lied dat in 2010 als immateriëel werelderfgoed door de Unesco werd erkend en ervaar de spiritualiteit van de Middeleeuwen.
Ook in dit uur zijn Engelse Kerstliederen uit de tijd van Elizabeth I te horen, uitgevoerd door het Britse gambaconsort Fretwork.

Uitzendingen:

 

Op foto: jongenssopraan zingt ‘El canto de la Sibila’ (bron: Mallorca.es)