Concert Peter van Anrooij
28 oktober 2004, Albert Vogelzaal - Haagse Kunstkring - Den Haag
Meer dan alleen Dat Ene Stuk.
Zowel in de popmuziek als in de klassieke muziek heb je musici die met maar één werk beroemd worden. Superfrustrerend natuurlijk, want het voelt alsof je al je andere muziek voor Piet Hein… eh, Piet Snot hebt gemaakt. Aan de andere kant: één hit is nog altijd meer dan de grote meerderheid van de muzikale goegemeente voor zich kan claimen.
Peter van Anrooij, tweede dirigent aan het oorspronkelijke Concertgebouworkest naast Willem Kes, componeerde al vroeg zijn bekendste werk. De Piet Hein-rapsodie, want daar hebben we het over, is een Beethoven-achtige ouverture gebaseerd op het patriottische lied “De zilvervloot”. Nu nog zeer wijdverbreid, maar destijds al helemaal bij elke Nederlander bekend.
De rest van Van Anrooijs werk is niet zo bekend – en om eerlijk te zijn is er niet zo gek veel rest van zijn werk, want meer dan een zondagscomponist was hij niet. Toch heeft hij wel ander werk geschreven. De Haagse Kunstkring wil zijn andere werk nu ook een kans geven. We horen bijvoorbeeld een romance voor altviool en piano, en een pianokwintet. Werken geworteld in de traditie van Schumann en Brahms waar Van Anrooij mee opgroeide. En jawel, ook de Piet Hein-rapsodie komt voorbij, zij het als uittreksel voor piano vierhandig.