Turkije en de EU: Renaud García-Fons, Derya Türkan | Meral Polat, Frank Rosaly, Chris Doyle | Wouter Vandenabeele.
I– Renaud García-Fons & Derya Türkan. (18:57 min)
De Frans-Catalaanse contrabassist Renaud García-Fons en de Turkse kemenche-speler Derya Türkan hadden elkaar al in 2006 ontmoet, maar wilden nog altijd een keer samen een album maken. In 2014 was het eindelijk zover Renaud García-Fons & Derya Türkan.. Op het album Silk Moon hoor je hun improvisaties, die een aangename mengeling zijn van Oosterse en Zuid-Europese muziek met een vleugje jazz. De bijzondere instrumenten klinken mooi samen: de donkergetinte, melancholieke klank van de driesnarige Turkse vedel en de diepe, volle ritmische klank van de vijfsnarige contrabas die geplukt èn gestreken wordt. Zoals de titel Silk Moon al voorspelt: de weemoedige zijdeachtige klank van de strijkers vormen een sfeervol decor voor een zomerse avond in een mediterraan land.
CD. Silk moon – Renaud García-Fons, Derya Türkan.
LABEL: E-Motive (2015), code: EMO14. VIDEO
II– Meral Polat, Frank Rosaly, Chris Doyle. (21:31 min)
Meral Polat is een gerenommeerd actrice, singer-songwriter en theatermaker. Ze studeerde af aan de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten, in de richtingen Drama en Hedendaags Muziektheater. Haar artistieke vakgebied bestaat uit vooraanstaande theater-, film- en muziekproducties. Ze speelt tevens in de band Meral Polat Trio. In december 2022 kwam Ez kî me (Dit ben ik) uit haar debuutalbum. De Volkskrant beoordeelde het album met vier sterren en omschreef het als een “moderne interpretatie van Anatolische folk”.
CD. Ez kî me – Meral Polat, Frank Rosaly, Chris Doyle.
LABEL: Not On Label (2023), code: 1971869910214. VIDEO
III– Wouter Vandenabeele. (18:58 min)
Na een succesvolle en poëtische eerste album Chansons sans paroles (genomineerd voor de Klara-muziekprijzen 2007) komt violist Wouter Vandenabeele nu met een vervolgverhaal waarin de Oriënt haar intrede doet met dromerige muziek over reizen en ontmoetingen, soms gebaseerd op verhalen uit centraal Anatolië, dan weer gebaseerd op verhalen uit het Waasland, geëvoceerd door de prachtige klanken van bas, doudouk, viool, saz en zang… Voor dit nieuwe muzikale hoofdstuk verzamelde Wouter opnieuw prachtige muzikanten om zich heen – Emre Gültekin (saz, baglama en zang), Joris Vanvinckenroye (contrabas) en Ertan Tekin (doudouk, zurna en mey) uit Istanbul.
CD. Chansons pour la fin d’un jour – Wouter Vandenabeele.
LABEL: Home Records (2011), code: 4446077. VIDEO
Met dank aan:

