Traditioneel-klassieke muziek uit India van: Jasdeep Singh Degun | Nusrat Fateh Ali Khan | Trilok Gurtu.
I– Jasdeep Singh Degun. (21:31 min)
De Indiase Brit Jasdeep Singh Degun studeerde bij grootmeester Dharambir Singh, die voor vele Brits-Aziatische muzikanten een belangrijke rol heeft gespeeld. Het album Anomaly is een buitengewoon ambitieus project, zeker voor een debuutplaat. Zowel op de sitar als in de rol van componist toont Degun zich uitermate kundig. En hoewel het album alle elementen van een fusie-plaat in zich heeft worden er traditionele Indiase elementen vermengd met elektronica, Westerse instrumenten en klassieke muziek waardoor de stukken de plechtigheid die de Indiase klassieke muziek kenmerkt behouden.
CD. nomaly – Jasdeep Singh Degun. LABEL: Real World Records (2022) code: CDRW240. VIDEO
II– Nusrat Fateh Ali Khan. (21:22 min)
Nusrat werd in 1948 geboren in Faisalabad, Pakistan. Hij werd de bekendste vertolker van de qawwali-muziek, muziek die diep is geworteld in het islamitisch soefisme. Het is een traditie die van vader op zoon wordt doorgegeven en Nusrats familie speelt de muziek al meer dan zeshonderd jaar. Behalve zijn opvallende verschijning (Khan woog ongeveer 150 kilo) viel hij op door zijn enorme bereik en lange uithalen. Westerse luisteraars ontdekten Khans muziek omdat deze opdook op soundtracks van films. Nusrfat overleed in 1997 (op 48-jarige leeftijd) na een hartstilstand.
CD. A Sufi supreme – Nusrat Fateh Ali Khan. LABEL: Manteca (2003) code: 651.2046.020. VIDEO
III– Trilok Gurtu. (16:33 min)
De Indiase percussionist Trilok Gurtu is al jarenlang een van de beste drummers ter wereld. Als geen ander slaat deze in Bombay geboren muzikant bruggen tussen oosterse en westerse muziekstijlen en muzikale technieken. Hij mengt klassieke Indiase, pop-, jazz- en funk muziekstijlen tot een inspirerend eclectisch geheel. Voor het album Broken Rhythms nodigde Gurtu Indiase zangers en musici uit, plus nekele gastmusici waaronder: gitarist Gary Moore, het Arke String Quartet en het Tuvaanse ensemble Huun Huur Tu. Met Broken Rhythms doet Trilok Gurtu de luisteraar versteld staan over hoe vruchtbaar zo’n kruisbestuiving tussen Aziatische, Westerse populaire en klassieke muziek kan zijn.
CD. Broken rhythms – Trilok Gurtu. LABEL: Mintaka (2004) code:MINT 001. VIDEO
Met dank aan:

