Concertzender | Klassiek, Jazz, Wereld en meer
Search for:
spinner

The Art of the Improvisers

vr 24 apr 2026 00:00 uur

Deel 3 van de serie over saxofonist en componist Julius Hemphill

Julius Hemphill (1938-1995) is een van de meest dynamische, originele en inventieve figuren in de jazz van na de jaren 60. Hoewel hij een bescheiden discografie heeft zijn er vele meesterwerken en pareltjes in te vinden.

In 1968 richtte hij met anderen de Black Artist Group op, een collectief van zwarte innovatieve musici in St. Louis.  In 1976 was hij mede-oprichter en belangrijkste componist/arrangeur van het World Saxophone Quartet.

Veel van zijn voormalige leerlingen (dat waren onder anderen David Sanborn, Tim Berne, James Carter en Marty Ehrlich) spelen zijn composities geregeld. De Engelse altsaxofonist Seymour Wright verwoordt het aldus: “De muziek van Hemphill klinkt fantastisch. Prachtige, vaak schommelende composities brengen lange, betekenisvolle lijnen samen, stapelen ze op elkaar en brengen ze in evenwicht, lijnen die kunnen omslaan van horizontaal naar verticaal, van vlak naar een volledige stop, en weer terug. Solide en vaak langzame ritmes werken zich op en creëren open, gelaagde ruimtes voor solodialoog en uitwisseling.” Klinkt misschien wat vaag en zweverig, maar als je de muziek hoort, snap je het helemaal.

 

Playlist

  • Julius Hemphil & Abdul K. Wadud – Live in New York
    Julius Hemphill: altsax; Abdul K. Wadud: cello (Red Record 1975)
  • Julius Hemphil Trio – Live From The New Music Cafe
    Julius Hemphill: alt- en sopraansax; Abdul Wadud: cello / Joe Bonadio– drums (Music & Arts 1992)
Samenstelling:
close
Om deze functionaliteit te gebruiken moet u zijn. Heeft u nog geen account, registreer dan hier.

Maak een account aan

Wachtwoord vergeten?

Heeft u nog geen account? Registreer dan hier.

Pas het wachtwoord aan